آزمایشگاه ارجاع

آزمایشگاه ارسالی
آزمایشگاه ارسالی
ژوئن 2, 2020
آزمایشگاه ارجاع

آزمایشگاه ارجاع

آزمایشگاه های بالینی اغلب به یک مرکز یا امکانات خارجی برای انجام آزمایشات پیچیده و خاص به نام آزمایشگاه ارجاع نیاز دارند.

یک آزمایشگاه شاید برای انجام خدمات منحصر به فرد یا غیرمعمول ، به عنوان یک سرویس پشتیبان ، یا برای سرویس های معمولی که آزمایشگاه انجام نمی دهد به انتخاب آزمایشگاه ارجاع با تجهیزات کاملی لازم دارد

تصمیم گیری در مورد انتخاب آزمایشگاهی که آزمایشگاه بالینی بخواهد نمونه های خود را برای تست بفرستند  بر اساس چندین عامل ( منابع ، هزینه ،زمان نوبت دهی ، مهارت ، نزدیکی از نظر مکانی و … ) در نظر گرفته می شود .

غالباً یکی از معیار ها در انتخاب آزمایشگاه  تعیین کننده تر است. در حالی که هزینه آزمایشگاه ارجاع و خدمات ممکن است مورد توجه باشد ، انتخاب آزمایشگاه  اساساً بر کیفیت خدمات ارائه شده استوار است.

مدیر آزمایشگاه وظیفه انتخاب آزمایشگاه ارجاع را بر عهده دارد که ارزیابی مداوم آن بر اساس شواهد عینی از کیفیت قابل قبول و پاسخگویی در سال های قبل و در صورت لزوم مشاوره با کارکنان پزشکی موسسات دیگر صورت میگیرد.

امکانات و تجهیزات:

1) تعیین کنید که تجهیزات و ابزار دقیق آزمایشگاهی را دارند یا خیر برای دامنه و حجم آزمایشاتی که انجام می شود.

2) در طول یک بازدید در محل ، وضعیت ظاهری و تمیزی و پیروی از اصول ایمنی آزمایشگاهی از نظر صدا ، و ظاهر ، و نگرش کلی ، رفتار کارکنان آزمایشگاه.

در دسترس بودن اسناد:

آزمایشگاه های ارجاع  معتبر و شناخته شده را  اصولا با ارائه خدمات کیفیت خود را نشان می دهد.

اطلاعات در چند دسته از عملیات آزمایشگاهی. در صورت تمایل هرگونه اسناد یا کتابچه ها یا وب سایت آزمایشگاه ارجاع را می توانید برای شناخت بیشتر از خدمات آن ها مطالعه کنید .

اسناد شامل:

پرسنل ، صلاحیت  مدیر آزمایشگاه  ، کارکنان حرفه ای ، و مشاوران اطلاعات هستند  اما محدود به این موارد نباشد:

1) تجربه آموزشی

2) در صورت لزوم مجوز

3) گواهینامه

4) شرکت در فعالیتهای آموزشی مداوم

5) زمینه های قابل توجهی از تخصص خاص

Control کنترل کیفیت داخلی:

بررسی سوابق برنامه های کنترل کیفیت داخلی ، از جمله:

1) مناسب بودن و کیفیت مواد تست

2) فرکانس درج مواد کنترل کیفیت مناسب در آزمایشات

3) حدود تحمل

4) سوابق آماری مناسب

5) دفترچه راهنماي تشريح و بخش مربوط به ليست ارزيابي

کارآیی خدمات آزمایشگاه ارجاع:

هنگام ارزیابی کارایی قابل قبول آزمایشگاه ارجاع ، دامنه آزمایشات قابل انجام توسط آن ها ،مراحل جمع آوری نمونه ، سفارش آزمایش ، حمل و نقل ، مدت زمان چرخش ، و گزارش از نتایج ، از جمله مقادیر مهم (موارد مربوط به مرگ و زندگی ) باید در نظر گرفته شود.

قابل قبول بودن هر یک از این عناصر بسته به نیازهای مختلف افراد متفاوت خواهد بود.

 

  • دامنه آزمایشات

اهمیت تنوع تستهای ارائه شده توسط آزمایشگاه بسیار تأثیر خواهد داشت بسته به نیازهای افراد مختلف برخی از آزمایشگاههای مرجع ممکن است به یک آزمایشگاه تخصصی احتیاج داشته باشند با ارائه مراحل بسیار محدود ، در حالی که ممکن است آزمایشگاهی دیگر  به دنبال تسهیلات با طیف گسترده ای از خدمات هستند.

قبل از انتخاب آزمایشگاه باید ، نیازهای مشخص خود را به روشنی تعریف کنید.

آزمایشگاه پویش صفه اصفهان

آزمایشگاه پویش صفه اصفهان با همکاری جمعی از همکاران مجموعه ای را گردهم آورده تا بتواند در این مسیر یار و همراه شما عزیزان باشد.

این مجموعه با به کارگیری تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و با همکاری همراهان مجرب، خود را به عنوان مرکز جامع نمونه های ارجاع کشوری معرفی مینماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button