ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و اینکه قبل چه آزمایش هایی باید ناشتا بود

آزمایشات دوران بارداری
آزمایشات دوران بارداری 
نوامبر 6, 2020
تست تحمل گلوکز (GTT ) یا تست تحمل گلوکز در بارداری
تست تحمل گلوکز در بارداری چیست
نوامبر 22, 2020
ناشتا بودن قبل آزمایش خون

ناشتا بودن قبل از آزمایش خون

ناشتا بودن قبل آزمایش خون : برخی از آزمایش های خون از قبل نیاز به ناشتا بودن دارند. در این موارد، پزشک به شما دستور می دهد که چند ساعت قبل از آزمایش چیزی به جز آب نخورید و ننوشید. ناشتا بودن قبل از آزمایش خون برای اطمینان از صحت نتایج آزمایش مهم است. ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها که در مواد غذایی و آشامیدنی وجود دارند می توانند بر میزان و مقدار پارامترهای مورد اندازه گیری در خون تاثیر بگذارند و نتایج آزمایش را مخدوش کنند.

 

چه آزمایش هایی نیاز به ناشتا بودن دارند؟

در همه آزمایشات خون نیازی نیست از قبل ناشتا باشید. آزمایشهای خون که احتمالاً برای انجام آنها باید ناشتا باشید شامل موارد زیر است:

 

  • تست قند خون
  • تست عملکرد کبد
  • تست کلسترول
  • تست سطح تری گلیسیرید
  • آزمون سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)
  • تست سطح لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)
  • آزمایشات متابولیک
  • آزمایشات عملکرد کلیه
  • آزمایشات لیپوپروتئین

 

چه مدت باید قبل از آزمایش خون ناشتا باشید؟

مدت زمان ناشتا بودن قبل از آزمایش خون بسته به نوع آزمایش متفاوت خواهد بود. در اکثر آزمایشات به شما گفته می شود که هشت ساعت قبل از آزمایش چیزی جز آب مصرف نکنید. برای بعضی از آزمایش ها، ممکن است 12 ساعت ناشتا بودن قبل از آزمایش خون نیاز باشد.

 

نکته

ناشتا بودن قبل از آزمایش خود را برنامه ریزی کنید. ساعاتی را که می خوابید بخشی از ناشتا بودن محسوب می شود، به شرط آنکه زمانی که بیدار شدید قهوه یا غذا نخورید.

 

اگر در حین ناشتا بودن قبل از آزمایش خون می توانید قهوه بنوشید؟

قهوه می تواند در نتایج آزمایش خون تداخل ایجاد کند. به این دلیل که حاوی کافئین و مواد گیاهی محلول است، که ممکن است نتایج آزمایش شما را منحرف کند.

قهوه همچنین ادرار آور است، به این معنی که میزان ادرار شما را افزایش می دهد که این می تواند باعث کم آبی بدن شود. هیدراته شدن شما منجر می شود پیدا کردن ورید برای پرستار یا تکنسین آزمایشگاه یا فردی که آزمایش خون شما را انجام می دهد دشوارتر باشد. این می تواند آزمایش خون را برای شما سخت یا درد آورتر کند.

 

آیا در حین ناشتا بودن قبل از آزمایش می توانید الکل بنوشید؟

برخی از آزمایشات خون، مانند آزمایشاتی که سلامت کبد یا سطح تری گلیسیرید را ارزیابی می کنند، ممکن است لازم باشد که شما 24 ساعت کامل الکل مصرف نکنید. مقادیر کمی از الکل می تواند برای مدت چند روز در جریان خون شما باقی بماند. اگر در مورد مصرف الکل مصر هستید، هنگام تعیین وقت آزمایش، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین از پزشک خود سوال کنید که آیا می توانید قبل از آزمایش سیگار بکشید، یا باید در طول ناشتا بودن قبل از آزمایش خون از استعمال سیگار خودداری کنید.

 

آیا نوشیدن آب قبل از آزمایش خون مشکلی ندارد؟

نوشیدن آب قبل از آزمایش خون خوب است، مگر اینکه پزشک شما خلاف آن دستور داده باشد. این متفاوت از برخی روشهای جراحی است، که ممکن است شما را مجبور به داشتن معده کاملا خالی کنید. شیر آب یا بطری هر دو خوب هستند، اما آب لیمو را برای زمان دیگری بگذارید. نوشابه های انرژی زا و باشگاهی ممنوع است. نوشیدنی های گازدار، با طعم و مزه یا موارد دیگر، نباید در طول ناشتا بودن قبل از آزمایش مصرف شوند و همچنین هیچ نوع چای نیز مصرف نشود.

آب بدن شما را آبرسانی می کند و رگهای شما را پرتر و قابل مشاهده می کند. دو روز قبل از آزمایش هیدراته بمانید. همچنین سعی کنید چند لیوان آب درست قبل از خونگیری بنوشید تا پیدا کردن رگ برای پرستار یا سایر پزشکان آسان شود.

 

ناشتا بودن قبل از آزمایش خون در دوران بارداری بی خطر است؟

ناشتا بودن  در صورت بارداری معمولاً بی خطر است، به شرطی که از سلامتی خوبی برخوردار باشید و بارداری پر خطر نداشته باشید. برای راحتی کلی، پزشک ممکن است به شما توصیه کند آب اضافی بنوشید یا در خانه بمانید، به خصوص اگر هوا بسیار گرم یا مرطوب باشد. ناشتا بودن قبل از آزمایش خون ممکن است سوزش معده را در برخی از زنان باردار افزایش دهد.

اگر هر نوع علائم ناراحت کننده یا نگران کننده ای را در حین ناشتا بودن احساس می کنید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

آزمایشگاه پویش اصفهان انجام تمامی آزمایشات ارسالی ، آزمایشگاه ارجاع و بهترین آزمایشگاه در اصفهان می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button